Przedszkole Samorządowe nr 16
w Piotrkowie Trybunalskim

08-05-2021

Odeszła od nas...

W dniu 7 maja 2021 roku odeszła od nas Elżbieta Łągwa – Szelągowska -
wyjątkowy człowiek i pedagog, wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży.
To ona wymyśliła i stworzyła wiele lat temu, jako dyrektor naszego przedszkola (w latach 1997-2011), jego artystyczny profil. Jej wymarzonym
i spełnionym celem było zawsze wychowanie poprzez sztukę. Swoje pomysły i marzenia w tym obszarze realizowała dalej, już jako dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
Nigdy nie przerwaliśmy jednak wspólnej artystycznej drogi.
Powołane do życia przez Elżbietę:
„Festiwal Twórczości Przedszkolaków - Fantazja” czy Artystyczne Wydarzenie – „Zatrzymać Lato” – przez lata łączyły nas wspólną pasją budzenia wśród dzieci kreatywności, artystycznej wrażliwości, współpracy i otwartości.
 
Elżbieta była dla nas wszystkich wzorem, autorytetem i przyjacielem.
 
Droga "Dyrekcjo" na zawsze pozostaniesz w naszych sercach...
 
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 maja (środa) o godz. 9.30
w kaplicy w Al. Cmentarnych w Piotrkowie Trybunalskim
Dzisiaj w przedszkolu królował koper. Jego zapach unosił się nie tylko na salach, ale i również w naszej kuchni. Każda grupa zapozanała się z różnymi postaciami kopru, jego niewątpliwymi zaletami i ciekawym smakiem. A na obiad pojawił się sos koperkowy, który był idealnym dodatkiem do pysznych pulpetów. Tym sposobem smacznie i zdrowo minęły kolejne zajęcia edukacyjne z cyklu "Ogród roślin jadalnych" - Nowalijkowy zakątek".
Podsumowaniem realizowanej w przedszkolu tematyki o Polsce był przeprowadzony w każdej z grup Konkurs Patriotyczny "Wszyscy jesteśmy Polakami". Jego celem było kształtowanie postaw patriotycznych oraz tożsamości narodowej. Przedszkolaki mogły sprawdzić swoją wiedzę o ojczyźnie wykonując rozmaite zadania oraz odpowiadając na pytania. Dzieci wykazały się dużą wiedzą i zaangażowaniem.
 
Realizujemy drugi projekt we współpracy z WFOŚiGW w Łodzi
Z przyjemnością informujemy, że po rozpatrzeniu wniosku naszego Przedszkola o dofinansowanie w ramach konkursu pn: „Nasze Ekologiczne Pracownie", a dotyczącego utworzenia ogródka dydaktycznego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przyznał nam dofinansowanie na realizację zadania:
„Utworzenie punktu dydaktycznego w Przedszkolu Samorządowym nr 16 w Piotrkowie Trybunalskim”
 
Obecnie jesteśmy w fazie realizacji tego Projektu o nazwie „Ogródek roślin jadalnych - Nowalijkowy Zakątek”. Oprócz utworzenia punktu dydaktycznego w ogrodzie przedszkola, w ramach Projektu, realizujemy również liczne zajęcia dydaktyczne, konkursy i festiwale, promujące zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia. Kształtowanie od najmłodszych lat proekologicznych postaw i zachowań, bezpośredni kontakt z naturą i codzienne obserwacje zmian w przyrodzie i rozwoju roślin oraz symbiozy świata roślin i zwierząt, mamy nadzieję, przyczynią się w przyszłości do zdrowych nawyków i życia w zgodzie z przyrodą i środowiskiem, naszych najmłodszych mieszkańców Ziemi.
 
Podstawa realizacji zadania:
Uchwała nr 8406/2020 Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi z dnia 11.09.2020 r. - wysokość udzielonej dotacji - 38 292,00 zł
Koszt całkowity zadania – 42 722,00 zł
Umowa o dofinansowanie ze środków WFOŚiGWw Łodzi nr 682/EE/D/2020
 
Jest to już drugi projekt współfinansowany przez WFOŚiGW w Łodzi. W 2018 roku otrzymaliśmy dotację do realizacji zadania: „Ogród Czterech Pór Roku”. Oba ogrody podniosą niewątpliwie walory całego obiektu, staną się miejscem przyrodniczych obserwacji i eksperymentów oraz atrakcją i miejscem wypoczynku dla dzieci i rodziców.
 
Z poważaniem
Alina Rataj – dyrektor przedszkola
 
"Rzodkiewkowy zawrót głowy" to kolejne zajęcie z cyklu edukacyjnego związanego z realizacją Projektu „Nasze Ekologiczne Pracownie” w ramach Konkursu WFOŚi GW w Łodzi. Zajęcia te odbyły się w 27 kwietnia we wszystkich grupach przedszkolnych. Tym razem warzywną królową została rzodkiewka. Dzieci zapoznały się z jej wyglądem oraz wartościami odżywczymi, badały ją za pomocą zmysłów, degustowały. Każda z grup wysiała również nasiona rzodkiewki w doniczkach, omawiając warunki niezbędne do wzrostu roślin. Już niedługo rzodkiewki wyhodowane przez dzieci znajdą swoje miejsce w przedszkolnym „Ogródku roślin jadalnych – Nowalijkowy Zakątek”.
Światowy Dzień Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, to wspaniała okazja do zorganizowania interesujących zajęć dla przedszkolaków. Dzieci ze wszystkich grup wiekowych rozmawiały na temat "kondycji" naszej Matki Ziemi i zastanawiały się, w jaki sposób można pomóc ją ochronić. Kształtowanie postawy ekologicznej u najmłodszych to bardzo ważny aspekt wychowania. Nasze przedszkolaki zdały egzamin wiedzy ekologicznej na piątkę!
Dzisiaj  (21 kwietnia) w przedszkolu odbyły się we wszystkich grupach zajęcia pt.: "Zielone liście sałaty". Rozpoczynają one cykl edukacyjny związany z realizacją Projektu „Nasze Ekologiczne Pracownie” w ramach Konkursu WFOŚi GW w Łodzi. Nasza nowa ekologiczna pracownia to „Ogródek roślin jadalnych – Nowalijkowy Zakątek”, który właśnie powstaje w naszym ogrodzie. Będzie on uzupełniał zrealizowany wcześniej „Ogród czterech pór roku”. Wkrótce będziemy mogli prowadzić prawdziwą uprawę warzyw, które na pewno z przyjemnością zjemy na śniadanie lub obiad.
Dziś wszyscy zapoznali się z rodzajami sałaty, a także zasiali swoją rozsadę. Już niedługo zobaczymy, komu pierwszemu wyrośnie sałata. Od jutra rozpoczynamy pielęgnację i obserwację naszych siewów. Wkrótce nowe roślinki przeniesiemy do pięknych nowych skrzyń w ogrodzie.


 
Jest nam miło powiadomić, że nasza mała Pszczółka - Amelka otrzymała wróżnienie w konkursie zorganizowanym przez SPSPSK w Piotrkowie Trybunalskim na najpiękniejszy strój Pani Wiosny. Serdecznie gratulujemy Amelce i jej mamie.
Drodzy Rodzice
Informujemy, że w placówce są do odebrania paski z opłatą za przedszkole za miesiąc kwiecień. Zapraszamy po odbiór osobisty.
Ze względu na trzytygodniowe nauczanie zdalne, zmieniamy termin nadsyłania zgłoszeń! Teraz zgłoszenie wysłać można do 28 maja, a werdykt zostanie ogłoszony 2 czerwca.

Środa 12 maja 2021

Wszemił, Dominik, Epifani, Nawoja, Domicjan, Domicjana, Joanna, Pankracy, Jazon, Jan, Domicela, Flawia, Janina, German

Ankieta

Ile czasu Twoje dziecko spędza w weekendy przed komputerem?Zobacz wyniki